Рівень pH - кількісне вираження рівня кислотності або лужності водних розчинів хімічних сполук. Шкала pH ґрунтується на активності іонів [H3O+] у водних розчинах. pH є безрозмірною одиницею і приймає значення від 1 до 14.
Дуже часто виробник пише рівень pH на пакуванні, як це робить BBOne, але якщо майстер бажає сам виміряти і зрозуміти середовище, то це можна зробити спеціальним приладом під назвою Рhметр або ж лакмусовими смужками, але в такому разі дані не можуть бути достовірними.
Підтримка необхідного рівня pH волосся і шкіри голови є важливим фактором для загального здоров'я волосся. Усі продукти для волосся впливають на pH та його показник.
Рівень pH волосся 5.8, шкіри голови 4.5-5.5.
Що таке нейтральний pH речовини? Рівень pH 7 хімічно нейтральний. Але як ми вже вияснили, нейтральний рівень pH для шкіри голови та волосся відрізняються. Засоби для догляду з рівнем pH 3,5 - 5,5 вважаються сприятливими для волосся та в залежності від цілей засобів мають відповідний показник.
Тобто, шампунь для повсякденого використання повинен підбиратися під відповідний тип шкіри голови та її pH. Жирний тип має показник pH 4.5-5.2,тобто шампунь підбираємо з pH 5.7-6.2.Нормальний тип 5.2-5.7,тобто шампунь з pH 5.5-5.7. Сухий тип шкіри 5.7-5.9,тобто шампунь з pH 4.8-5.2.
Зміна pH
Коли рівень pH опускається нижче 6.0, то шари кутикули стискаються і ущільнюються. Кондиціонер середньої кислотності (нижче за рівень pH 7) надає волоссю блиску, оскільки щільніша і гладша поверхня відбиває більше світла; проте сильніший кислотний склад може пошкодити волосся. Якщо волосся пофарбоване в червоні або мідні відтінки, високої кислотності кондиціонери не сприятливі, у цих випадках використовуйте спеціальні кондиціонери для фарбованого волосся з pH 4.5.
Коли рівень pH стає більш лужним (вище 7.0), шари кутикули розбухають і розкриваються, як лушпиння соснової шишки. Це важлива для процесу фарбування реакція, що сприяє проникненню пігменту в структуру волосся. Однак,якщо pH стає надмірно лужним, це може нашкодити волоссю та привести до неочікуваних ситуацій.
Плавно переходимо до складників та їх компонентів.
Усі склади мають щось спільне і для їх аналізу можна використовувати такі критерії:
Діючі речовини: основні речовини, що відповідають за розрив і розтягування дисульфідних зв'язків усередині волосся.
Нейтралізатори: основне завдання яких - закріплення дисульфідних зв'язків у новому положенні.
ПАР: сприяють легкості нанесення складу на волосся,відповідають за хімічну безпеку формули,захист ліпідних прошарків у волосинці та однорідність консистенції.
Емульгатори: стабілізують склад суміші, утворюючи емульсію та перешкоджають її розшаруванню.
Стабілізатори: перешкоджають взаємодії хімічних речовин між собою.
Консерванти: перешкоджають розмноженню бактерій і мікробів у складах в умовах тривалого зберігання, забезпечують однорідність, хімічну стабільність.
Емоленти: забезпечують заповнення нерівностей у волосинці,фіксацію хумектантів у волосинці,пом'якшення волосся,згладжують лусочки та захист від навколишнього середовища.
Доглядові компоненти: частково відновлюють структуру волосся,пошкоджену процедурою.
Ароматизатори: пом'якшують або нейтралізують неприємний аромат.